Kullanıcı Sözleşmesi

Taraflar ve Tanımlar

1-TARAFLAR

İşbu üyelik sözleşmesi ve üyelik sözleşmesinin ayrılmaz parçası olan ekleri, www.antikmagaza.com sitesi üzerinden üye olacak kullanıcı arasında, üyelik esnasında onaylanmasıyla kurulmaktadır.

Antikmağazaya üye olacak kullanıcı, işbu sözleşme içeriğinin tamamı, üyelik sırasında okuduğunu, anladığını ve onayladığını kabul ve beyan etmektedir.

2-TANIMLAR

Bu sözleşmede yer alan aşağıdaki tanımlamalar, ibareler ve kısaltmalar, karşılarında gösterilen anlamları ifade edecektir.

Ürün: www.antikmagaza.com üzerinden Satıcı tarafından satışa sunulan tüm mal/hizmetlere verilen ismi ifade eder.

Satıcı: Site'den Ürün satımı yapmak üzere Site'ye üye olarak, Site'nin sunduğu hizmetlerden faydalanmak isteyen, gerçek veya tüzel kişileri ifade eder.

Alıcı: Site'den Ürün alımı yapmak üzere Site'ye üye olarak ya da olmayarak Site'nin sunduğu hizmetlerden faydalanmak isteyen, gerçek veya tüzel kişileri ifade eder.

Üye Adı: Üye'lerin Site hizmetlerinden faydalandıkları sırada kullandıkları üye kimlik adını (rumuz) ifade eder.

Şifre: Site'ye üyelik esnasında üyenin kendisinin belirleyeceği ve yalnızca kendisinin bileceği, kullanacağı ve bu aşamadan itibaren Site hizmetlerinden faydalanmak için üye girişi ve Site'nin talep ettiği herhangi bir aşamada kullanacağı harf ve/veya numaradan oluşan grubu ifade eder.

Açık Artırmalı Satış: Satıcı'nın belirlediği ürünün açılış fiyatı ile Alıcı'ların fiyat artırımı yaparak ürün alımı sağlayan satış türünü ifade eder.

Açılış Fiyatı: Satıcı tarafından açık artırmalı satışın başlatıldığı satış fiyat tutarını ifade eder.

Hemen Al Satışı ve Fiyatı: Satış ilanının süresinin dolmasını beklemeden Satıcı tarafından belirtilen sabit fiyatla Ürün'ün anında satılmasını sağlayan satış türü ve fiyatını ifade eder.

Satış İlan Süresi: Açık Artırmalı Satış ve/veya Hemen Al satış türü ile Satıcı tarafından verilen satış ilanının Site'de listelenebileceği/yayınlanacağı süreyi ifade eder.

Güvenli ödeme: Alıcı ve Satıcı arasında akdedilmiş olan satış akdinin ödemeye ilişkin kısmının ifa edilmesine ve ürün/ödeme güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, www.antikmagaza.com Üyelik Sözleşmesi'nde belirtilen koşullar dahilin de, www.antikmagaza.com tarafından sağlanan hizmeti ifade eder.

Havuz Hesap: Güvenli ödeme ifa edilmesi için, www.antikmagaza.com tarafından yönetilen banka nezdindeki hesabı ifade eder.

Dükkan: Satıcı'nın, birden fazla ürününü tek bir yerde toplayarak satışa sunmasını sağlayan, Site üzerinde açtığı sanal alanı ifade eder.

Kullanıcı www.antikmagaza.com  sitesine üye olarak, işbu sözleşmenin tamamını okuduğunu, içeriğini bütünüyle anladığını ve tüm hükümlerini onayladığını kabul eder.

Üyelik Hizmeti Kullanım Şartları

Site 'ye üye olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6563 sayılı Elektronik Ticaret Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden ve Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz olan www.antikmagaza.com  ’ un Satıcı ve/veya Alıcı tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmekle, bu içerik veya içeriğe konu mal ve hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü ve sorumlu değildir.

Site'ye üye olmak için reşit olmak www.antikmagaza.com tarafından istenilen bilgilerini eksiksiz olarak sunmak gerekir. Üyelik işlemleri www.antikmagaza.com  sitesinin ilgili sayfalarından ''alıcı'' ve ''satıcı'' şeklinde olmak üzere iki ayrı forumdan gerekli  bilgilerinin kayıt edilmesi ve site yönetiminden bu bilgilerin onaylanmasıyla gerçekleşir. Üyelik işlemi tamamlanmadan işbu sözleşmede tanımlanan ''kullanıcı'' olma yetkisine ulaşılamaz.

Kullanıcılar'ın Hak ve Yükümlülükleri

Kullanıcı üyelik prosedürünü yerine getirdikten sonra sitenin hizmetlerinden faydalanırken işbu sözleşme içerisindeki şartlara ve sitenin ilgili yerlerindeki kurallara uygun hareket edeceğini onaylar ve kabul eder. Kullanıcı'nın www.antikmagaza.com  tarafından sunulan hizmetlerden faydalanmak amacıyla sisteme girerken kullanılan erişim araçlarını (kullanıcı adı, şifre vs.) üçüncü şahıslardan uzak tutması kendi sorumluluğundadır. Sisteme girerken kullanıcının şahsi ihmal ve kusurlarından dolayı kaynaklanacak zararlardan www.antikmagaza.com  'ın doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir sorumluluğu yoktur. Kullanıcılar site dahilinde beyan ettikleri bilgilerin doğru ve hukuka uygun olduğunu kabul ve taahhüt etmektedirler. www.antikmagaza.com, kullanıcılar tarafından sisteme girilen ve sistemde değiştirilen kullanıcı bilgilerinin doğru ve hukuka uygun olduğunu taahhüt ve garanti etmekle yükümlü olmadığı gibi sözkonusu bilgi ve içeriklerin hatalı olmasından dolayı ortaya çıkacak hiçbir zarardan sorumlu tutulamaz. www.antikmagaza.com sitesinin sunduğu hizmetlerden yararlanan kullanıcılar, hukuka uygun amaçlarla site üzerinden işlem yapabilirler. Kullanıcıların site dahilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Kullanıcılar, www.antikmagaza.com ve-veya sitedeki üçüncü şahısların şahsi haklarına, mal varlığına tecavüz teşkil edecek nitelikteki, sitedeki resim, metin, vs. görsel ve işitsel imgeleri çoğaltmayacağını, dağıtmayacağını, işlemeyeceğini taahhüt eder. Site'de kullanıcılar da dahil olmak üzere üçüncü kişiler tarafından sağlanan hizmetlerden ve yayınlanan içeriklerden dolayı www.antikmagaza.com çalışan ve yöneticilerinin sorumluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir üçüncü kişi ve-veya kullanıcılar tarafından sağlanan ve yayınlanan bilgilerin, içeriklerin ve görsel imgelerin doğruluğu ve hukuka uygunluğunun taahhüdü bütünüyle bu eylemleri gerçekleştiren kişilerin sorumluluğu altındadır. Kullanıcılar, sitede satıcıların satıma arzettikleri ürünlerin alım ve satımı ile ilgili işlemlerde www.antikmagaza.com sitesi tarafından sağlanan Güvenli Ticaret Döngüsü sistemini kullanmak zorundadırlar.

Alıcılar'ın Hak ve Yükümlülükleri, iptal / iade prosedürü

Alıcı, site'de satıcılar tarafından satışa arzedilen ürünü-ürünleri, sanal alış-veriş sepetine eklemek suretiyle satıcı-satıcılar tarafından belirlenen ücretinin ödemesini www.antikmagaza.com  'ın havuz hesabına yaptıktan sonra almaya hak kazanır. Alıcı, satın aldığı ürünün ücretini sitenin havuz hesabına ödeyeceğini; yapılan ödemenin ardından satıcının satın alınan ürünü kargoya 3 iş günü içerisinde teslim edeceğini; alıcı ürünü teslim alana kadar havale edilen ücretin site havuz hesabında bloke edileceğini; satıcının ürünü kargoya teslimi sonrasında kargo fiş bilgilerini sisteme girmesinden sonra, ürünü teslim almış ise en fazla 3 iş günü içerisinde sistemden onaylayacağını ve site hesabındaki ürün bedelinin satıcının hesabına aktarılması için www.antikmagaza.com  'a işlem talebinde bulunacağını; teslim almamışsa nadirkitap sitesine teslim almadığını bildireceğini kabul eder.

Satıcı tarafından gönderilen ürünü teslim aldıktan sonra mazeretsiz olarak iade etmek istediğinde, 14 gün içerisinde satıcıya göndereceğini ve site havuz hesabına ödemiş olduğu bedelin kendisine iade edilmesi için www.antikmagaza.com  'a işlem talebinde bulunacağını kabul ve taahhüt eder. Alıcı tarafından satın alınan ürün, ürün açıklamasında belirtilen özelliklerden farklı ise, ürün teslimini takip eden 14 gün koşuluyla iade edilir. Alıcı, herhangi bir nedenle ürünü satıcıya iade ettiğinde, site havuz hesabında tutulan ürün bedeli, ancak satıcının ürünü geri teslim aldığına dair www.antikmagaza.com  'a bilgi vermesi sonrasında alıcının hesabına geri gönderileceğini kabul eder. Alıcı, sitede satıcılar tarafından satıma arzedilen ürünlerin ayıplı, yasaklı, kusurlu, ürünlerden olup olmaması, niteliği, orijinalliği, ürünün tanıtımında kullanılan yazılı veya görüntülü açıklamaların doğruluğu konusunda www.antikmagaza.com  'ın bilgi sahibi olmadığı ve olması gerekmediğini ve www.antikmagaza.com  'ın bunları taahhüt etmek yükümlülüğünün bulunmadığını kabul ve beyan eder. Alıcı, ürünü teslim aldıktan sonra sitede satıcı için olumlu-olumsuz yazdığı bütün yorumların tüm hukuki ve cezai sorumluluklarının kendisine ait olduğunu taahhüt eder. Satıcıların kullanıcı profiline yazılan yorumlardan dolayı www.antikmagaza.com  hiçbir hukuki sorumluluğu kabul etmez. www.antikmagaza.com  , alıcılar tarafından yapılan yorumları, ancak satıcılar tarafından yapılan talepler doğrultusunda hukuka ve kişisel haklara tecavüz niteliğinde bulduğu takdirde silme yetkisine sahiptir.

Satıcılar'ın Hak ve Yükümlülükleri

Satıcı,  ürün satışı komisyon ücretini www.antikmagaza.com tarafından sitenin ilgili sayfasında 'Komisyon ve Ücretler' başlığı altında beyan edilmiştir. Satıcı sitede satıma arzettiği ürünlerin mülkiyetinin kendisine ait olduğunu ve kendisi tarafından bu ürünlerin satılmasına karşı herhangi bir hukuki ve ticari engel bulunmadığını, www.antikmagaza.com  'da sattığı ürünlerin KDV dahil her türlü vergi yükümlülüğünün şahsına ait olacağını, www.antikmagaza.com ın satılan kitapların vergisinden sorumlu tutulamayacağını kabul ve taahhüt eder. Satıcı, sitede satıma arzedeceği ürünlerin işbu sözleşmesindeki yasaklı ürünlerden olmayacağını, ürün açıklamalarına yazdığı bilgilerin doğru ve tam olduğunu aksi takdirde ortaya çıkacak tüm hukuki zararlardan sorumlu olacağını kabul ve beyan eder. Satıcı, üçüncü tüzel ve özel kişilerin haklarını ihlal edeyemeceği gibi, sitede satıma arzettiği ürünün varsa tüm telif haklarından sorumlu olacağını kabul ve beyan eder. Satıcı, listelediği ürünün alıcı tarafından satın alınarak ödemesi yapıldığı andan itibaren ürünü en geç 3 iş günü içerisinde kargolayarak www.antikmagaza.com 'a bunu beyan edeceğini, 3 iş günü sonrasında ürünü kargolamamışsa www.antikmagaza.com dan veya alıcı'dan herhangi bir ücret talep etmek hakkının olmayacağını, alıcı tarafından satın alınan ürünün sitede tanımlanan ürün olmaması veya eksik tanımlanmış olması durumunda alıcının ürünü, kargo ücreti Satıcı tarafından karşılanmak üzere, iade edip ürün bedelini geri talep etme hakkının olduğunu, alıcı tarafından ürün teslim alındıktan sonra alıcı'nın ürüne dair ve satıcı'nın hizmetiyle ilgili olarak kişisel hak ve hürriyetlere tecavüz etmeden yorum yazma hakkının olduğunu kabul ve beyan eder. Alıcı tarafından yazılan yorumlarda kişisel hak ve hürriyetlere tecavüz sözkonusu olduğunda satıcı, bunu www.antikmagaza.com 'a bildirerek incelenmesini, hukuka aykırı ifadelerin silinmesini talep edebilir. Satıcı, ürünü satın alan alıcının işbu sözleşmenin Alıcılar'ın Hak ve Yükümlülükleri, iptal / iade prosedürü ndeki hükümlülükleri yerine getirmesi sonrasında www.antikmagaza.com havuz hesabında bloke edilen ürün bedelinin KDV dahil hizmet bedeli kesildikten sonra satıcı'nın www.antikmagaza.com 'a bildirdiği banka hesabına havale edileceğini kabul ve taahhüt eder.

Antik Mağazanın Hak ve Yükümlülükleri

Site'de sunulan hizmetleri ve içerikleri gerekli gördüğünde değiştirebilme, kullanıcılar'ın sisteme girdikleri bilgi ve içerikleri kullanıcılar da dahil olmak üzere üçüncü kişilerin erişimine kapatabilme ve yine gerekli gördüğünde silme hakkını saklı tutar. Antikmagaza, kullanıcılar'a hiçbir bildirimde bulunmadan bu hakkını kullanabilir. Antikmagaza tarafından kullanıcılardan talep edilen değişiklik veya düzeltme taleplerinin, kullanıcılar tarafından zamanında yerine getirilmemesinden dolayı ortaya çıkacak hukuki ve cezai sorumluluklar kullanıcılara aittir. Antikmagaza, site'de yeralan kullanıcı bilgilerini veya üyeliğe ilişkin kullanıcı bilgilerini, kullanıcı güvenliğinin sağlanması, site yükümlülüğünün yerine getirilmesi ve site'nin sunduğu hizmete yönelik istatistiki değerlendirmeler için bir veritabanında muhafaza edip kullanabilir. Antikmagaza, site'de kullanıcılar arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklarda arabulucu veya hakem olarak görev almaz. Antikmagaza, site'nin işleyişine ters düşen veya genel ahlak kurallarına aykırı olup Antikmagaza tarafından kabul edilmesi mümkün olmayan içerik ve bilgileri istediği zaman erişimden kaldırabilir, bu mesaj ve içerikleri giren kullanıcının üyeliğini herhangi bir ihbar yapmadan askıya alabilir veya tamamen durdurabilir. Kullanıcılar ile Antikmagaza tamamen bağımsız taraflardır. Bu sözleşmenin onaylanmasından dolayı Antikmagaza ile kullanıcılar arasında ortaklık, temsilcilik veya işçi-işveren ilişkisi doğmaz.

Yasaklı Ürünler

Antikmagaza satıcılar'ı site'de, mülkiyeti kendilerine ait olmak ve satıma arzında herhangi bir hukuki veya cezai engel olmamak şartıyla ürünleri satıma arzedebilir.Antikmagaza, kullanıcılar'dan gelecek öneriler doğrultusunda veya kendi gerekli gördüğü takdirde satıma arzedilen ürünlere yeni ürünler ekleme hakkını saklı tutar. Antikmagaza, gerekli gördüğü durumlarda satıcı'ya önceden uyarıda bulunmadan çalıntı, kaçak, tarihi eser, sahte ve korsan ürün satışlarında gerekli yasal işlemin yapılması için Cumhuriyet Savcılığı'na ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara şikayet ve ihbarda bulunabilir. Kullanıcı, böyle durumlardan kaynaklanacak zararlardan dolayı Antikmagaza dan hiçbir şekilde tazminat talep etmemeyi kabul ve taahhüt eder.

Hizmetler

Antikmagaza, site'de ürün satışı için alınan satıcı üyelik aidatı ve yapılan ürün satımlarından kesilen komisyon ücretlerini site'nin kullanıcı ve üyelik sözleşmesinin, KOMİSYON ve ÜCRETLER bölümünde bulunmakta ve oradan ilan eder. Ücretlerle ilgili yapılan yeni değişiklikler, sitenin duyurular sayfasında 7 gün önceden ilan edilmek şartıyla geçerlilik kazanır. Aksi belirtilmediği takdirde bütün ücretlendirmeler Türk Lirası (TL) olarak hesaplanacak ve tahsil edilecektir.

KOMİSYON VE ÜCRETLER

Satılan her ürünün fiyatı üzerinden SATICI’DAN olmak üzere %5 satış komisyonu alınır. KDV, banka kredi kartı kullanım bedeli ve hizmet komisyonu bu orana dahil değildir. Antkmağazada ALICILAR hiçbir komiisyon ya da hizmet bedeli ödemez.Antikmağaza, kullanıcılarla ilgili bilgileri, sitenin  Bilgi bölümünde detaylandırılan Gizlilik Politkası kapsamında ve işbu  sözleşmenin Antikmağazanın Hak ve Yükümlülükleri bölümünde belirtilen durumlar kapsamında kullanılabilir.

Fikri Mülkiyet Hakları

Site'nin logo, tasarım, kodlar, metin imge vs. bütün elemanlarının hakları, Antikmagazaya, dolayısıyla antikmagaza.com tarafından mahfuzdur. Kullanıcılar, Antikmagaza nın telif haklarına tabi çalışmalarını, çoğaltamaz, kopyalayamaz, dağıtamaz ve bunlardan oluşan çalışmalar yapamaz

Anlaşmazlıklar ve Tazminat

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, yorumlanmasında ve bu sözleşme dahilinde doğan hukuki meselelerin yönetiminde Türkiye Cumhuriyeti Hukuku uygulanacaktır. İşbu sözleşmeden dolayı doğan veya doğacak her türlü hukuki meselelerin çözümünde İstanbul mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.
İhbarname, ihtarname, tebligat vs. tüm hukuki bildirimler için üyelerin www. Antikmagaza.com adresine üye olurken siteye kaydettikleri adres ve iletişim bilgileri esas alınacaktır. Adres veya iletişim bilgilerinin değişmesi durumunda üyeler bu değişikliği Antikmagaza 'a bildirmekle yükümlüdür.

Sözleşme Değişiklikleri ve Feshi 

Antikmagaza, işbu sözleşmeyi kendi takdirine bağlı ve tek taraflı olarak uygun göreceği herhangi bir zamanda site'nin duyurular sayfasında ilan etmek suretiyle değiştirebilir. İşbu sözleşme, kullanıcı'nın tek taraflı beyanı ile değiştirilemez. Sözleşme üzerinde yapılan değişiklikler site üzerinde yapılan ilandan sonra yürürlüğe girecek, geri kalan hükümler aynen yürürlükte kalacaktır. İşbu sözleşme, kullanıcı siteye üye olduktan sonra geçerlilik kazanacak; kullanıcı'nın üyeliğinin geçici olarak veya tamamen durdurulması ya da kullanıcının kendi rızasıyla üyeliğinin sonlandırılmasıyla sona ermiş sayılacaktır.